Bilgi Videoları
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

A101 GoSmart 8000mAh Powerbank Kapasite Testi - İnceleme

A101 GoSmart 8000mAh Powerbank Kapasite Testi - İnceleme

A101'de 21.95TL'den satılan ve üzerinde 8000mAh kapasitede olduğu yazan GoSmart marka mobil şarj cihazını(powerbank) inceliyoruz. 8000mAh doğru mu? Kapasitesi gerçekten 8000 mAh mi?


A101'in 8 Şubat 2018 tarihli aktüel ürünler kataloğunda yer alan GoSmart 8000mAh powerbankı satın aldık, söktük ve inceledik.

Ürünün fiyatı piyasada satılan 5000 mAh kapasitedeki bir li-ion pilden bile daha ucuz ne hikmetse.

KAPASİTE TESTİ

Powerbankın içini açtığımızda li-ion pilin kutuyu tam kaplamadığını gördük. Kutuyu küçük yaparlarsa ürünün 8000mAh olmadığı daha kolay anlaşılır. Powerbankı tam şarj ettikten sonra içindeki pili doğrudan kapasite test cihazımıza bağlayarak 500mA ile deşarj ettik. Kapasite test cihazımız pilin gerilimi 3 voltun altına indiğinde deşarjı durdurdu ve bize kapasitesinin 5100mAh olduğunu söyledi. Yani A101'in 8000 mAh olarak sattığı powerbank aslında 5000mAh imiş. Bu durumdan haberleri var. 3-4 ay önce onlara GoSmart powerbankların üzerinde yazan kapasitelerin doğru olmadığını bildiren ve kanıtlayan bir e-posta gönderdim. Geri dönüş de yaptılar. Ancak ürünleri piyasadan çekmediler.

Yaptığımız testin sonucunu gösteren bir fotoğraf.

Bu ürünün üzerinde yazan kapasite değeri sahte. Ürünün gerçek kapasitesinin 5000mAh olduğunu bilerek bu mobil şarj cihazını satın alabilirsiniz. Hatta içindeki pili tabletiniz de bile kullanabilirsiniz.

DEVRE

Ürünün devresinde önemli bir sahtekarlık yok. Üzerinde yazan değerleri sağlıyor. Kartın üzerinde IP5305 entegresi kullanılmış. Bu entegre 1A akım verebiliyor. Yalnız dikkat ediniz, bu entegreden devre üzerinde bir tane var ve dolayısıyla powerbankın toplam verebileceği akım 1 amperdir. Yani powerbank ile iki cihazı ayni anda şarj edebilirsiniz ancak 1 amperi paylaşacaklardır.

Ürün ile birlikte gelen usb şarj kablosu çok adi(ince) olduğu için hızlı şarj için sağlam bir kablo kullanmanızı tavsiye ederiz.

Öneri:
Son olarak da şunu söyleyelim. Sağlam ve kaliteli bir powerbanka ihtiyacınız varsa Samsung marka ya da Asus'un Zenpower'ını satın alablirsiniz.


Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

  • Admin Yasaklı Ekleme Tarihi Evet. Dediğiniz gibi bu paraya değer ve üzerinde gerekli koruma devresi bulunuyor. Güvenli.
  • Hüseyin Ekleme Tarihi Ben şöyle düşünüyorum. Evet üzerinde yazan değer doğru değil fakat gerçek değeri her ne ise buna değiyor mu bu durum daha önemli. Yani 8000yazması sorun değiş benim gözümde o 5000dir. Tek girişini kullanıcam iki cihaz birden bağlamıycam. Geriye kaldı güvenlik. Eğer bu şartlar altında patlama riski yoksa kullanılabilir diye düşünüyorum. Sizce cihaz güvenli mi?
  • salih Ekleme Tarihi bende aldım 250 amper slink tam şarjetmesine rağmen onun kadar şarj edenediı phone 6s i

Benzer Makaleler

KATEGORİLER