Bilgi Videoları
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Aracı çalıştırırken teybin sıfırlanmasını engellemek

Marşa basarken radyonun resetlenmesi nasıl engellenir? Aracı çalıştırırken teybin sıfırlanmasını engellemek. Marşa basınca teyp sıfırlıyor. Akü gerilimi düşünce araba teybi şifre soruyor.

 


 

Arabanın elektrik aksamı zekice tasarlanmamışsa böyle şerler başımıza gelebilir. Akü gerilimi marş esnasında 8 volta kadar düşebilir. Bu gerilim genelde radyonun resetlenmesine sebep olmaz. Ancak radyonun içindeki kondansatör uygun seçilmemişse, özelliğini yitirdiyse ya da marş esnasında akü gerilimi 5-6 volta kadar iniyorsa(ki bu durum akünün ya da alternatörün iyi durumda olmadığını gösterir) teybiniz hatta aracın yol bilgisayarı sıfırlanabilir. Bu durumu otadan kaldırmak, radyonun resetlenmesini engellemek için aşağıdaki devreyi kullnabilirsiniz. Gerekli olan malzeme sadece bir diyot ve kondansatördür. Teybin ek besleme kablosunu çıkarıp(genellikle ince sarı kablo) araya 1N5822 koymalı ve teybin kalın siyah kablosu ile ince sarı kablosu arasına bir kondansatör bağlamalısınız. Bu bağlantıyı yaptığınızda akünün kısa süreli gerilim düşümü teybinizin sıfırlanmasını engelleyecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kondansatörün en az 16V'luk olması(25V tavsiye edilir) ve diyotun da en az 3 amperlik olmasıdır. 1N5822 işinizi görecektir. Teybin 3 amperden fazla akım çektiğini düşünüyorsanız bu diyottan iki adet alarak paralel bağlayabilirsiniz. Kondansatörün kapasitesini ne kadar büyük seçerseniz teyp, akü geriliminin düşmesine o kadar uzun süre dayanır. Dolayısıyla en az 25V 22000µF bir kondansatör bağlamalısınız. (2-3 adet 25V 10000µF kondansatör paralel bağlanabilir.)

Ayrıca kondansatör yerine 12V1Ah ya da 12V2Ah kapasitede bir kurşun asit akü de rahatlıkla bağlayabilirsiniz. Bu durumda arabanın aküsünü sökseniz bile teybiniz sıfırlanmayacaktır. :)

 

 

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

KATEGORİLER