Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Dünyadaki En Hızlı 10 Varlık - araç, araba, uçak, tren

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Elektrik & Elektronik Makine ve Otomasyon Üniversite - Okul
478 İzlenme

Açıklama

En Hızlı Roller Coaster Formula Rossa Abu Dabi'deki bu hız treni, "dünyanın en hızlısı" unvanını elinde tutuyor. Görüntüsüyle bir Ferrari yarış aracını andıran bu araç, saatte tam 240 km hıza ulaşmakta. Formula Rossa kullandığı hidrolik kalkış sistemiyle yaklaşık 4.9 saniyede en yüksek hızına ulaşabiliyor.

En Hızlı Tren

Manyetik levitasyon treni olarak da bilinen maglev treni, manyetik olarak havada ilerlemeye dayalı bir sistemle çalışıyor. Bu tren, bu sistem sayesinde oldukça yüksek hızlara ulaşabiliyor. Manyetik levitasyon hattında yapılan denemede saatte 603 km hıza ulaştı ve hız rekoru kırdı. Ayrıca maglev treni, 280 kilometre uzunluğundaki hattı yalnızca 40 dakikada kat etti. Öte yandan bu sistemin 2027 yılında devreye sokulması planlanıyor.

En Hızlı Asansör

Çinde inşa edilen bir gökdelen için, saatte 72 kilometre hızla hareket edebilecek bir asansör üreteceklerini duyurdu. asansör ilk kattan 95'inci kata 43 saniyede çıkabilecek ve 'dünyanın en hızlı asansörü' unvanını Tayvan'ın elinden alacak. Gökdelenin inşaasının 2016’da tamamlanması bekleniyor. 'Dünyanın en hızlı asansörü' unvanı şimdilik Tayvan'daki Taipei 101 adlı binada, saatte 60,6 kilometre hız yapabilen asansöre ait. 5'inci kattan 89'uncu kata 37 saniyede çıkılabiliyor. Tayvan'daki dünyanın en hızlı asansörü, dakikada 1010 metre hız yapıyor.

En hızlı ambulans

Dubai dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğu gibi, hastalara en hızlı şekilde yetişen ambulans aracına da sahip. Ambulans deyip geçmemek lazım, hem çok önemli ve hayat kurtaran araçlar, hem de her zaman en son teknoloji ile donatılmak zorundalar. Dubai’de düzenlenen Gitex teknoloji haftasında sergilenen dünyanın en hızlı ambulansı, aslında bir spor arabadan üretilmiş. Lotus’un Evora modelinden bir adet alınmış, içine acil bir durum için gerekli tüm malzeme doldurulmuş ardından konusunda uzman bir pilot/doktor seçilmiş. Gerçi bir kişi değil, Dubai Sağlık Kurumu her biri 160,000 Dolar’a mal olan bu süper ambulans araçlarını kullanmak için 50 uzmandan oluşan bir ekip kurmuş. Bir acil durum uyarısı alındığı anda yaklaşık 3-4 dakika içinde hastanın yanında olabilen Lotus ambulans, saatte 300 kilometre hıza çıkabiliyor. Hastayı bu araba ile hastaneye taşımak mümkün değil ama, kalp krizi gibi durumlarda en azından taşıyacak araç ve ekip gelinceye kadar ilk müdahale yapmak ve hayat kurtarmak mümkün . Bu ambulans serisine yakında iki Mustang ve bir Corvette araç daha ekleneceği bilgisi verilmiş.

En hızlı araba

Amerikalı ünlü yarışçı John Hennessey'in atölyesinde üretilen bu mülayim araç hayatına Lotus Elise olarak başlıyor şasi, motor ve yürüyen aksamdaki ağır işlemlerin ardından bir rokete dönüşüyor. Motor olarak ağır modifiyeli bir Corvette motoru kullanan Venom GT şu anda dünyanın en hızlı aracı. Fakat küçük bir pürüz var. Guinness rekorlar kitabına girebilmek için her denemenin aynı zamanda tam tersine de yapılması gerekiyor. Hennessey ise bu denemeyi yaptığı Kennedy Uzay Üssü'nde ikinci bir deneme izni alamadığı için rekor resmiyet kazanmadı. Venom GT: Saatte 435,31 km hıza ulaşıyor.

En hızlı kara aracı

Araç dünyada karada gidebilen en hızlı araç rekorunu kırmak için tasarlanmıştır. Saatte 850 mil, yani ortalama 1367,94 kilometre hıza çıkabilecek kapasitede tasarlanan araç, önceleri hız rekorlarında hiç görünmeyen bir yüz olan Richard Noble tarafında geliştirilmiştir. Bu hızla giden bir aracın sürücüsü de deneyimiyle ön plana çıkan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olan Andy Green'dir. Thrust SSC, bu zamana kadar hız rekoru için tasarlanmış en güçlü kara aracıdır ve bu zamana kadar ses duvarını aşan ilk otomobil özelliğini taşımaktadır. Rekor Nevada Çölü'nde kırılmıştır ve araçta dört tekerleğe bağlı fren sistemi ve özel olarak yavaşlatmak için paraşüt kullanılmıştır. Araç ortalama 960 km/h hızla giderken 16 saniyede durabilmektedir. Aracın ağırlığı 10500 kilogram, uzunluğu ise 16,5 metredir.

En hızlı uçak

En hızlı jet uçaktır. 1966 yılında üretilmiştir.1990'da yapılan testlerde, SR-71 lerin saatte 5682 km den fazla hız yapması durumunda, dış sıcaklığı yaklaşık 815 santigrat dereceye ulaştığı halde uçağın hareket kabiliyetinde bir değişme olmadığı görülmüştür. Kulvarında dünyanın en hızlı ve en yüksek irtifada uçabilen operasyonel insanlı uçağıdır. SR -71 28 Temmuz 1976'da 25,929 m yükseklikle "mutlak irtifa rekorunu" ve , 3,529.6 km/h ile "mutlak hız rekorunu" kırdı.

En hızlı hayvan

Çita

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
Sponsor Bağlantı