Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Göz aşısı ne zaman yapılır?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Bahçe ve Ziraat
72,462 İzlenme

Açıklama

Göz aşısı ne zaman yapılır? Göz aşısı hangi ayda yapılır? Göz aşısı videoları, Göz aşısı nezaman yapılır?

Göz aşıları

Meyve ağaçlarını çoğaltmada kalem aşısına göre daha çok uygulanır. Göz aşısı, küçük fidanlarda uygulanır. Yapıldıkları mevsime göre biri sürgün (yaprak aşısı), diğeri ise durgun aşı olmak üzere iki çeşittir.

Sürgün göz aşısı tekniğinde, göz anaca bağlandığı yıl uyanır ve aynı yıl sürgün verir.

Göz aşısı hangi ayda yapılır? Göz aşısı zamanı:

Aşıya, yerine göre, Mayıs sonu veya Haziranın ilk haftalarında başlanır ve Temmuza kadar devam edilir. Aşı sürgünlerinin, kışın şiddetli soğuklardan zarar görmeleri tehlikesi vardır. Onun için, sürgün göz aşısı, kışları ılık geçen yerlerde yapılır.

Durgun göz aşılarında; anaç üzerine takılan göz, aynı yıl tutar, fakat kışa girildiğinden uyanmayıp, ertesi ilkbaharda sürer. Daha çok, kışları soğuk geçen yerlerde uygulanır. Durgun göz aşısı, yaz sonlarında (Ağustos-Eylül) yapılır.

Göz aşısı nasıl yapılır?

Göz aşısının yapılışı: Toprak seviyesinden 15 santim yükseklikten itibaren, aşı çakısının ucu ile anacın kabuğu (T) şeklinde kesilir. Kesik kısmın iki kenarındaki kabuk, aşı çakısının tırnağı ile yerinden kaldırılır. Bundan sonra üzerinde aşı gözlerinin bulunduğu kalem ele alınır. Bir gözün üst ve altında bir parmak kadar bir kısım bırakıldıktan sonra, gözün altı hafif odunlu olarak kesilir. Anacın tepesinin daha yüksek tarafında iki anacın kesilen kısmına yukarıdan aşağıya doğru sürülerek yerleştirilip, rafya ile sarılır. Göz aşılarının tutup tutmadıkları, aşıdan 15-20 gün sonra belli olur.

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

  • SHahin Ekleme Tarihi Mart ayinda yapilmis kalem asisi tutdukdan sonra, asinin üstünden asi bandini ne zaman acmak gerekiyor?
  • ademgm Ekleme Tarihi ilk defa denicem inşallah tutar siteyede şimdi üye oldum çok güzel anlatım allah razı olsun.
  • nadir aydoğan Ekleme Tarihi Van bölgesinde kışları soğuk oluyor. Ceviz ağacı için hangi aşıyı tercih edersiniz? Ceviz ağacına kalem aşı yaptım, tuttu. Boyu 1 metreyi geçti. Hangi ağaç çeşidi ekelim? Rakım 1700 metreyi buluyor. Tercihiniz ne arkadaşlar? 0541640 87 61
  • Yusuf gül9 Ekleme Tarihi Ceviz, incir, dut, yapraklari büyük olduğu için göz aşısı oluyor erik kiraz yaprakları çok ufak göz genelde kuru oluyor ve aşı olmuyor. Fikri bilgisi olan varsa . lütfen paylaşsın
  • çakmakcı Ekleme Tarihi GÖZ ALINAN GÖZDEKİ HAFİF ODUNLU KISIMDAKİ ODUN YERİNDEN ALINIP ONDAN SONRA ANACA TAKILMAYACAK MI?
  • Büşra Ekleme Tarihi Salih bey ceviz kalemleri Aralık-Ocak-Şubat aylarında alınıp soğuk yerde nemini kaybetmeyecek şekilde muhafaza edilir Mart ayında da alınır lakin erken uyanma olabilir diye pek tercih edilmiyor
  • salih güngör Ekleme Tarihi Değerli dostlarım, ceviz aşısı kalemleri ne kadar önceden veya ne zaman kesilmelidir? 05465936001
  • adem gülce Ekleme Tarihi Devamlı izliyorum, Adapazarı'nda meyvecilik yapacağım. Aşılarımı kendim yapmak istiyorum. Çok çok teşekkür ederim. Çok güzel anlatıyorsunuz.
  • Erdal Yatkın Ekleme Tarihi Harika bir anlatım devamlı izliyorum. Uygulamada yaptım fakat tutturamadım erik, kayısı ve dutta yer İzmir-Kemalpaşa. Yapılma zamanı mayıs sonu. Acaba hata nerede?
  • Dursun Ali Baysal Ekleme Tarihi ben iç andoluda Aksaray'da yaşıyorum burda kiraz ,armut ve badem göz aşıları hangi tarihte yapmalıyım bilgi verebilirmisiniz
Sponsor Bağlantı