Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Hız Sabitleyici (Cruise Control) nedir?

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Kara Taşıtları
3,501 İzlenme

Açıklama

Hız sabitleyici nedir ve hız sabitleyiciler nasıl çalışır?, hız sabitleyici nedir?, hız sabitleyici nasıl çalışır?, hız sabitleyici nasıl ayarlanır?

Günümüz teknolojisiyle üretilen hız sabitleyiciler uzun ve düz yollarda gaz pedallarına basmak zorunda kalan şoförleri dinlendirmek üzere tasarlanmış olan ve aracın hızının belirli bir düzeyde kalmasını sağlayan teknolojik aletlerdir.

Active Cruise Control olarak bilinen bu tasarım kısaca ACC olarak da tanımlanmaktadır. Günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan tüm arabalara uygulanabilen bu sistem gün geçtikçe daha fazla kullanım alanı bulmaktadır. Bu sistemler şoförlerin yorulmasını engellemek için tasarlanmış olsa da güvenlik açısından da başarılı bir tasarım olarak görülmektedir.

Hız sabitleyiciler elektronik bir devreye sahiptir. Direksiyon üzerinde bulunan bir buton aracılığıyla sistem devreye sokulur ve hız sabitleyici aracın hızının sabit kalmasını sağlar. Ayrıca araç önüne yerleştirilmiş olan sensörler sayesinde aracın önüne bir şey çıkması durumunda aracın hızı otomatik olarak düşmektedir.
Ani hız düşürme durumlarda sistemi devreden çıkarmak için fazla zaman harcamamak için gaz, fren ya da debriyaj pedalına basılması durumunda sistem otomatik olarak devrenden çıkmaktadır. Bu özellik seyir esnasında oluşabilecek ani durumlarda şoförün müdahale edebilmesi için ilave edilmiştir.

Hız sabitleyicilerin bir diğer önemli özelliği de yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Sürekli hız sabit kaldığı için motor zorlanmamakta ve ortalama %20 yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
Sponsor Bağlantı