Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Şınav nasıl çekilir - doğru şınav çekme

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Spor
2,025 İzlenme

Açıklama

Şınav çekme, Göğüs egzersizleri. Şınav çekmek kol triseps ve büyük göğüs kaslarını çalıştırır.

Başlangıç Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Standart şınav çekilirken, eller ve ayak parmak uçları dışında vücudun hiçbir bölgesi yere temas etmemelidir. Elleriniz iç kısmı, iki karışınız kadar mesafede (omuz genişliği veya biraz daha fazla) birbirine uzak olarak yere konmalıdır. Parmakların açıklık durumu, tamamen kapalı ya da tamamen açık olmamalı, orta karar bileklerinize çok baskı yaratmayacak bir pozisyon almalıdır. Parmak uçları ileriye bakmalıdır. Ellerin yere konulma konumu, göğsünüzün orta bölümünün tam olarak düşey ekseninde olmalıdır. Ayaklarınızın uç ve topukları birleştirilmiş, ayak uçlarınız parmaklarınız hafifçe kırılarak yere temas etmelidir.  Baş-sırt-kalça-diz-ayak düzlemi kırılmadan düz şekilde tutulmalı, yandan bakıldığında bu düzlemde omurga eğriliği dışında eğiklik olmamalıdır. Yüz,  1m kadar ileriye bakar vaziyette olmalıdır. Bu pozisyon standart başlangıç pozisyonudur.

Şınav Nasıl Çekilmelidir?

Şınav egzersizi başlangıç pozisyonu alındıktan sonra vücudun şekli bozulmadan, dirsekler yanlara doğru (göğüs kası için)açılarak orta hızla(1,5-2sn) bütün vücut aşağıya indirilmelidir. Aşağı inilecek minimum mesafe, dirseklerin sırt ile aynı hizaya geldiği mesafe olmalı, kuvvetiniz izin veriyorsa göğüs yere değecek kadar yaklaştırılmalıdır. Yine aynı hızla vücut göğüs kası kullanılarak yukarıya doğru itilmelidir. Yukarı kalkıldığı esnada dirsek eklemleri kilitlenmemelidir.

Vücudun indirilip kaldırılması esnasında, başlangıçta alınan sırt-ayak düzlemindeki doğru bozulmamalı, ayaklar mesnet kabul edilerek, bütün vücudun iniş kaklışı dalgalanma olmadan aynı anda olmalıdır.

Başlangıç pozisyonunda alınan baş durumu açısı ( 1m ileriye bakma) inişin sonuna kadar korunmalıdır. İnişin sonunda 1m ileriye bakıyor olmayacaksınız, başlangıçta almış olduğunuz açıyı korumalısınız. İnişin sonunda fazlaca ileriye bakmak gereğinden fazla boyun omurlarınızı zorlamanıza sebep olabilir.  Baş durumunun bu pozisyonu, size rahat nefes alma, omurga sakatlanma ihtimalinde azalma ve trapezius kasının azda olsa çalışması faydasını sağlayacaktır.

İnişin tamamı esnasında kontrollü şekilde nefes alınmalı, kalkışa başlar başlamaz nefes boşaltılmaya başalanmalı-kalkış bitene kadar kontrollü şekilde nefes boşaltılmaya devam edilmelidir. Nefes alış-verişi bütün sporlarda temel konudur, her çalışmanızda özen gösterin.

Şınav Çekilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Şınav çekilirken dikkat edilecek en önemli husus vücudun düz şeklinin ve baş durumunun bozulmamasıdır.  Bu pozisyonu tam anlamıyla koruyabilmek ve maksimum fayda sağlayabilmek için, karın-bel-kalça kasları tamamen sıkılmış olmalı, hareket sonlanana kadarda sıkılı durum hiçbir şekilde gevşetilmemelidir.  Bu sıkma hareketi, şınav çekerken otomatik olarak karın kaslarının maksimum çalışmasını sağlayacaktır.

Yukarıya hareketin sonlanmasına yakın, kürek kemiklerinin istem dışı şekilde dışa çıkartılması yükün göğüs kasında çok sırt kasına kaydırılmasına sebep olacak ve istenilen fayda sağlanamayacaktır. Bunun sebebi pozisyonu koruma gayreti sarf etmemekten, ya da hızlı çekerek çok şınav çekme isteği duymaktan kaynaklanmaktadır. Bu durumu gidermek için, baş pozisyonu bozulmamalı ve göğüs kaslarını çalıştırma düşüncesi (odaklanma)akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

  • dybb.21 Ekleme Tarihi çok faydal. teşekkürler
Sponsor Bağlantı