Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Su molekülü ve özellikleri - H2O

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Üniversite - Okul
1,164 İzlenme

Açıklama

Su molekülü ve özellikleri, su molekülü hakkında kısa bilgi, su molekülü yapısı, su molekülünün ilginç özellikleri.

  • Su, renksiz, kokusuz ve tatsız sıvı bir bileşiktir. Kimya fomülü H2O'dur. 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomundan meydana gelmiştir.
  • Su, kendi molekülleri arasında çekim kuvveti sayesinde dağılmadan kalabilir. Moleküllerin dipol olması nedeniyle su, birçok maddeye yapışabilir, suyun ıslatma özelliği burdan gelir.
  • Su, molekülleri arasındaki güçlü kohezyon kuvveti nedeniyle oluşan yüksek yüzey gerilimine sahiptir.

Su molekülünün yük durumu

Suyun Donması

        Suyun çevre açısından son derece önemli bir özelliği de sıvı hali üzerinde batmadan yüzebilen, suyun katı hali olan buzdur. Bu katı faz, sıvı haldeki su kadar yoğun değildir. Hemen hemen tüm diğer maddeler için, katı form sıvı formdan daha yoğundur. Standart atmosferik basınçtaki taze su, en yoğun halini 3.98 °C'de alır ve su yüzeyinden aşağı doğru hareket eder, daha fazla soğuması halinde yoğunluğu azalır ve yukarı doğru yükselir. Bu dönüşüm, derindeki suyun, derinde olmayan sudan daha sıcak kalmasına sebep olur, bu yüzden suyun büyük miktardaki alt bölümü 4 °C civarında sabit kalırken, buz öncelikle yüzeyde oluşmaya başlar ve daha sonra aşağı yayılır. Bu etkiden dolayı, göllerin yüzeyi buz ile kaplanır. Hemen hemen tüm diğer kimyasal maddelerin katı halleri, sıvı haline göre yoğun olduğundan dipten yukarı donmaya başlarlar.

Bir kar tanesi

Suyun hacmi, bilinen tüm sıvıların aksine, belirli bir sıcaklığa (+4 °C'ye) düşene kadar azalır, daha sonra tekrar artmaya başlar. Donduğunda ise hacmi sıvı hale göre daha fazladır. Bu nedenle suyun katı hali, sıvı halinden daha hafiftir. Bu yüzden buz, suyun dibine batmayıp su üstünde yüzer. Suyun bu özelliği yaşamın kış aylarında ya da her zaman soğuk olan bölgelerde sudaki yaşamın devam etmesine olanak tanır. Deniz, nehir ve göllerin üst kısmı donar, buz üst kısımda kaldığı için su içindeki canlılar yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler. Kısaca Allah her şeye kadirdir.

Su molekülü - Bohr Modeli

 

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

  • Prenses Ekleme Tarihi Çok güzel olmuş işime yaradı, teşekkürler
Sponsor Bağlantı