Bilgi Videoları
Siz de üye olup bilgi içeren video yükleyebilirsiniz.
Hoş Geldiniz
Üye Girişi / Kayıt Ol

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi: , ekleyen: Admin
Kategori: Hayvanlar
1,054 İzlenme

Açıklama

yarasalar neyle beslenir?, yarasalar ne ile beslenir?

Yarasalar neden gece uçar?

Yarasalar genelde gece ya da akşam karanlığında etkindirler. bu nedenle yarasaları ancak gece uçarken ve böcek avlarken görebliriz. Gündüzleriyse genellikle mağaralar, çatı araları, köprü altları, büyük ağaçların dalları ya da kovukları gibi korunaklı yerlerde hareket etmeden dinlenirler. Yarasalar avları gece göremedikleri için gece uçarlar. Gündüz avlanmaya çalışırlarsa avlarını kaçırırlar.

yarasa

Yarasalar neden baş aşağı durur?, Yarasalar neden tepetaklak durur?

Dinlenirken başaşağı sarkarlar. bunu ayaklarında bulunan çengel biçimli tırnaklar sayesinde yaparlar. tavanda uygun bir yere bu çengeli takarak kendileri için en uygun pozisyonda uyurlar.

Yarasalar kuşlar gibi zıplayarak ya da kendilerini havaya atarak uçamazlar. Kanatları durdukları yerden kalkmaları için yeterli değildir. arka bacakları da çok küçük olduğundan uçmaya yetecek kadar hızlı koşamazlar. Dolayısıyla yarasalar için başaşağı durma uçmaya başlamak için en uygun durumdur. Bunun yanında bazı türler ön ve arka üyelerindeki tırnaklarla sürünerek yüksekçe bir yere gelip kendilerini aşağı bırakarak uçarlar.

Yarasalar uyumak için bulabildikleri en yüksek yerde başaşağı durararak uyurlar. bu tehlikeden korunmalarını ve hızlı kaçmalarını sağlar. ayrıca tünemek için seçtikleri yerlere başka hayvanların gelmesi de zordur. zaten hiçbir hayvan uzun süre yarasalar gibi ters duramaz.

Yarasalar başaşağı durma pozisyonunda hiç güç ve enerji harcamadan rahatlıkla asılı kalabilirler.

Herhangi bir nesneyi elle tutup parmaklarla kavrayınca kolu ele ve parmaklardaki kaslara bağlayan bölgedeki çeşitli kaslar ve kas kirişleri kasılır. kaslardan birinin kasılması bile kiriş leri harekete geçirir. bu durumda istenen parmağın kapanması sağlanır.
Yarasalarda da durum aynı olmakla birlikte onların kas kirişleri doğrudan vücutla bağlantılı olup, kol bölgesindeki kaslarla ilgisi yoktur. Bu da onların enerji ve güç harcamadan başaşağı durmalarını sağlar. Burada bir etken de vücut ağırlığı. Yarasalar pençeleriyle tutunduktan sonra vücutlarını serbest bırakırlar. Bu ağırlığın etkisiyle ayak bölgesindeki kas kirişlerini harekete geçirerek ayak pençesinin bükülüp kilitlenmesini sağlarlar. Bu pozisyonda vücut rahatlar. Bu biçimde ölseler bile asılı kalmaya devam ederler.

Yarasalar ile ilgili önemli bilgiler

  • Meyve yiyen yarasalar, 450 kadar ticari maddeyi ve 80 kadar ilacı insanoğlunun hizmetine sunmaktadır. Yağmur ormanları için yarasalar, yaşamsal önem taşır. Yarasalar, bu bölgedeki ağaçların polen ve tohumlarını taşıyarak yaklaşık yüzde 95'inin çoğalmasını sağlar.
  • Dünyadaki 1000'i aşkın yarasa türünden sadece 3'ü vampir yarasadır ve bunlar Latin Amerika'da yaşar. Vampir yarasalar insanlara saldırmazlar. Kümes hayvanlarını tercih ederler.
  • Avrupa'nın ve Türkiye'nin en küçük yarasası olan cüce yarasa sadece 5 gram ağırlığındadır.
  • Dünya üzerinde yaklaşık 4500 memeli türü bulunmaktadır ve bunların 1000'den fazlasını yarasalar oluşturur.
  • Amerikan iç savaşında barut yapmak için kullanılan malzemelerden biri de yarasa dışkısıydı.
  • Yarasalar uçmasına rağmen kuş değil memelidir.
  • İnsanlar yarasaların kör olduğunu zanneder, ama 1000'i aşkın yarasa türünden kör olan bir tür bile yoktur, hatta büyük bir kısmı iyi görür.

 

 

Etiketler: yarasa

Yorum Yazın

Düzgün bir dille yazılmayan, küfür ya da hakaret içeren yorumlar yayımlanmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
Sponsor Bağlantı